ČIŠTĚNÍ ČALOUNĚNÍ
Proč nechat čalounění čistit?
Váš čalouněný nábytek toho zažil už spoustu. Návštěvy hostů, oslavy nebo setkání? Je špinavý, zamaštěný, celý od skvrn. Potřeboval by pořádně vyčistit.
V čalouněném nábytku se můžou zachytávat různé nečistoty, mikroorganismy nebo alergeny, které mohou látku opotřebovávat a jeho zanedbaná údržba tak přispívá ke zhoršování kvality ovzduší uvnitř budovy. To pak může vést až k chronickým problémům a výskytu alergií. Pravidelná údržba čalouněného nábytku je proto žádoucí.
Čištěním obnovíme čalounění jeho vzhled, zbavíme jej mikroorganismů a prodloužíme mu jeho životnost. Na přání můžeme na čalounění aplikovat impregnaci nebo jej ošetřit dalšími povrchovými úpravami. V látce nebo v kůži čalouněného nábytku nezůstanou žádné zbytky čisticích prostředků, které by mohly napomáhat opětovnému špinění a tak Váš nábytek zůstane déle čistým.
Postup čištění čalounění:
Níže najdete jednotlivé kroky, které jsou zapotřebí udělat pro správně čištění vašeho čalounění.
Krok č. 1 - inspekce
Než se pustíme do samotného čištění, určíme si vlastnosti čalounění jako jsou materiál, hodnotu pH, skvrny a znečištění. Dokážeme přesně stanovit kroky, které jsou potřeba k čištění a dokonalému výsledku.
Krok č. 2 - suché vysávání
V čalouněném nábytku je spousta prachu a nečistot. Tohle před čištěním odstraníme, jinak bychom tyto nečistoty pouze namočili a ty zůstaly ve vláknech.
Krok č. 3 - čištění skvrn
Na každou skvrnu můžeme použít speciální přípravek i techniku samotného odstraňování. V této fázi je vhodné abychom od Vás věděli, z jakého původu skvrna je, usnadní se tím vyčištění. Z větší části dokážeme skvrny odstranit. Pokud je však skvrna stará, ne vždy je to možné.
Krok č. 4 - plošné předčištění
Jakmile zjistíme původ znečištění a materiál čalounění, vezmeme si ten nejlepší čisticí prostředek, který naneseme na celou plochu čalounění. Prostředek působí na uvolňuje a rozkládá nečistoty. Po nanesení, čisticí roztok zapracujeme vláken čalounění.
Krok č. 5 - čištění
Čalouněný nábytek čistíme extrakčně pomocí výkonného extraktoru. Roztok vstřikujeme do vláken a následně ho hned odsáváme společně s nečistotami. Zvolíme správný čisticí prostředek, techniku čištění a teplotu vody. Stroje které používáme zanechávají minimum vody a chemie neutralizuje vlákna čalounění. V závislosti na okolní teplotě je čalounění cca za 4 hodiny suché.
Krok č. 6 - dočištění
Zůstala na čalounění ještě skvrna? Pak se pustíme do dočištění. K odstranění skrvny vyvíjíme co největší úsilí. Současně načesáváme vlákna a vysušujeme vlhkost bavlněným ručníkem, aby čalounění uschlo co nejrychleji. Věnujeme se i různým záhybům, švům, rohům a dalším detailům.
Krok č. 7 - kontrola
Výsledek na konci samozřejmě vizuálně pečlivě zkontrolujeme. Zjistíme vlhkost čalounění, stabilitu barev vláken a stupnici pH. To všechno je pro perfektní výsledek důležité.
Krok č. 8 - impregnace
Pokud čalouněný nábytek používáte častěji, doporučujeme aplikovat impregnaci. Ta usnadňuje další čištění a zabraňuje, aby se skvrny vsákly do vláken.
Co dělat, když se Vám přihodila nehoda?
- ZAPAMATUJTE SI, co a kdy skvrnu způsobilo. Ať nehledáme jehlu v kupce sena a můžeme ji efektivně vyčistit.
- Pokud se jedná o skvrnu na vodní bázi, začerstva ODSAJTE co největší množství tekutiny čistým bílým hadříkem.
- Hadřík na skvrnu přikládejte kolmo a NIKDY nedřete.
- Odsávejte tekutinu vždy od kraje skvrny do středu. Díky tomu se nerozpije do okolních vláken.
- Nepoužívejte vlastní přípravky. Ty nám často znemožňují úplné vyčištění. Skvrnu raději lehce navlhčete vlažnou vodou a opět důkladně odsajte.
- Nepodařilo se skvrnu na sedačce VYČISTIT?